ОБЛАШТУЙ СВОЄ ЖИТТЯ!
ТЕХНОЛОГІЯ

Як правильно укладати тротуарну плитку?

Укладання тротуарної плитки

Укладання тротуарної плитки – процес багатоетапний. Необхідно провести цілий комплекс різних заходів, а саме:
– влаштування основи під дорожнє покриття;
– установка бордюрів, що обмежують площу мощення;
– пристрій підстилаючого шару безпосередньо під тротуарну плитку;
– Проведення робіт з мощення;
– заповнення швів між плитками.

Розглянемо кожен з цих етапів детальніше.

Облаштування основи.
Починати роботу слід з влаштування основи. У більшості випадків підставою служить гравійно-піщана подушка. Для складних умов більше підійде бетонна основа. У будь-якому випадку майданчик повинен бути добре спланованим, при цьому строго витримані рівні і ухили для стоку води.

Це означає, що необхідне зняття верхнього шару грунту на глибину, відповідно проекту. Найчастіше грунт вибирається на 30-40 см для тротуарів і 50-60 см для місць, де можливий заїзд транспорту. У дачному варіанті досить поглиблення на 25 см (багнет лопати). При цьому особливу увагу слід приділяти організації дренування основи – тобто необхідно відведення вологи від основи. Саме тому ні в якому разі не можна робити мощення поверх асфальтового покриття. Іноді спостерігається наступний ефект: плитка, укладена на асфальт, має темний колір і підвищену вологість. Під плиткою утворюються водяні лінзи, які викликають «мокрий ефект», а при замерзанні спучують дорожнє покриття. Поперечний ухил «ліжка» повинен відповідати поперечному ухилу зовнішнього покриття.

Основа складається, наприклад, з наступних шарів. Нижній шар (7-10 см) – крупнозернистий пісок; несучий шар (10-25 см) – щебінь, бажано двох фракцій: більший (20-40 мм) вниз і зверху дрібніший (5-20мм). Для кожного конкретного випадку розраховуємо свої шари, в залежності від проектованих навантажень. Далі проводиться ущільнення шарів до стабільного стану. Після ущільнення обов’язкова перевірка ухилів відповідно до проекту.

Установка бордюрів.
Бордюри встановлюють вручну на бетонну основу товщиною 10 см, укладка на подушку з щебеню. Ширина шва між бордюрами не повинна перевищувати 5 мм. Заповнюють шви цементним розчином. При влаштуванні основи під бордюри застосовують марку бетону М100. Орієнтовні витрати матеріалів на 1 куб.м. бетонної суміші становить: цемент марки 400 – 90-100 кг, щебінь фракції до 40 мм – 1400-1440 кг, пісок – 600-650 кг, вода – 120-130 кг.

Пристрій підстилаючого шару.
Товщина підстилаючого шару складає 2-5 см. Не можна перевищувати верхню межу цієї норми, інакше під дією експлуатаційного навантаження може деформуватися зовнішнє покриття. Як матеріал підстилаючого шару найбільш підходить пісок фракцій 0-2 або 0-4 мм, дрібний щебінь величиною 1-3 або 2-5 мм, а також суміш дробленого піску зі щебенем величиною 0-5 мм. Розмір великих часток не повинен перевищувати 8 мм.

На ділянках з підвищеними транспортними навантаженнями в якості сполучного для підстилаючого шару рекомендується додавати цемент – виходить так звана «Гарцовка». Піщано-цементна суміш, містить від 100 кг до 150 кг цементу на один кубічний метр піску. Кожен шар гравійно-піщаної або піщаної подушки ретельно вирівнюється за допомогою спеціальних рейок і ущільнюється вібротрамбовочною машиною. Важливо пам’ятати, що пісок повинен бути без глини.

Виробництво робіт з мощення.
Всі плитки слід укладати точно по висоті, відповідно куту нахилу і з урахуванням напрямку доріжки (по шнуру), залишаючи достатні зазори для швів. При примусовому ущільненні (трамбуванні) навіть найменші похибки укладання не зможуть бути усунені. Розташування і розміри швів вздовж крайок бордюрів і інших елементів, що обгороджують і споруд необхідно планувати відповідно до модульної сітки. При цьому треба брати до уваги відхилення розмірів ± 3 мм, обумовлені технологією виготовлення елементів мощення. Це дозволить при необхідності замінювати плитки в покритті.

Для забезпечення прямолінійності швів приблизно через кожні 3 м в поздовжньому напрямку натягають шнури. При розмітці великих ділянок необхідно натягувати шнури в двох напрямках і через кожні 1-3 м контролювати дотримання прямих кутів.

Примикаючі до будівель бруковані ділянки укладають так, щоб поверхневі води стікали не до будівлі, а від неї. В іншому випадку, необхідно передбачити ринви і дощоприймачі у самій будівлі. Нерівності зовнішньої поверхні в межах 4-х метрового контрольного відрізка брукованого ділянки не повинні перевищувати 10 мм. Однак цей критерій завжди слід розглядати в поєднанні зі структурою зовнішньої частини покриття. Різницю у висоті плиток зазвичай компенсують їх укладанням у відносно рихле піщане “ліжко”.

Заповнення швів між плитками.
Після укладання всі проміжки між плитками заповнюють дрібнозернистим піском, який повинен залишатися на цій поверхні деякий час, щоб добре заповнити всі шви. Для прискорення заповнення бажано пролити бруковані ділянки.

Купити тротуарну плитку.